Listing of filmed Dance Works (by release dates)

Continue

movementHere is a comprehensive list of the dance works we have filmed over the past. I have tried to put as many links as possible (webpages or video samples). An incredibly diverse list of choreographers have created these works and I think it is important to list them here too: Graeme Murphy AO, David McAllister AO, Stephen Page, Ohad Naharin, Ralph Lemon, Louis Falco, Paul Mercurio, Don Asker, Gideon Obarzanek, Lucy Guerrin, Meryl Tankard, Kim Walker, Emanuel Gat, Kenneth Kvarnström, Jacopo Godani, Aszure Barton, Adam Linder, Shawn Parker, Wetini Mitai-Ngatai, Anca Frankenhaeuser, Patrick Harding-Irmer, Susan Barling, Ross Philip… and I am sure I have forgotten a few, apologies.

Philippe Charluet

Glossary:
The Australian Ballet – TAB
Mature  Artists Dance Experience – MADE
Sydney Dance Company – SDC
Sydney Opera House – SOH
The Australian Ballet School – TABS
Australian Dance Artists – ADA
Lucy Guerrin Inc – LG
Chunky Move - CM
Opera Australia- OA
Bangarra – BAN
Don Asker – DA
Meryl Tankard Australian Dance Theatre – MTADT


Documentaries:
2019 Seven Deadly Sins (creative workshop) – MADE
2015 Sleeping Beauty: Behind the Curtain (Foxtel) – TAB
2011 Romeo & Juliet: A New Vision (Foxtel) – SDC
2005 Dances of Life – Dances of the pacific for PBS TV
2005 Graeme Murphy extended interview – SDC
2004 Wild Swans: Behind the Scenes (ABC) – TAB
2001 Tivoli: the making of a Dance Musical (ABC) – SDC
1995 Meryl Tankard’s profile (SBS) – MTADT
1994 Ochres (SBS) – BAN
1992 Sydney Dance Paris (ABC) – SDC
1986 Old Friends New Friends (ABC) – SDC

Contributed to the following documentaries:
2020 Firestarter – The Story of Bangarra (yet to be released ABC)
2015 Michelle’s Story
2009 Blank Canvas: Rafael Bonachela (ABC)
2007 Kaidan (Metroplis – ARTE)
2006 The Closet Tales of Australian Fashion: AKIRA (SBS)
1995 The Black Swan, Meryl Tankard (ABC)
1992 Life Burning Desire, Paul Mercurio (SBS)
1989 Astonish Me, Graeme Murphy Choreographer (ABC)

 

Online Screenings
2020 Sleeping Beauty: Behind the Curtain – TAB At Home with Ballet TV
2020 Romeo & Juliet: A New Vision – TAB At Home with Ballet TV
2020 From the Vault (Tivoli, Grand, Weather) – ausDANCE

 

Television Specials
2012 Hydra (SBS Masterpiece series/ Ovation) – CM
2007 Ever After Ever (Foxtel/ ABC) – SDC
2000 Air & Other Invisible Forces: Mourned by the Wind (ABC/ BBC New Millenium special) – SDC
1993 Viridian (ABC) – SDC
1992 Synergy with Synergy (SBS Masterpiece series) – SDC
1991 Poppy: the life and art of Jean Cocteau (SBS Masterpiece series) – SDC

 

Multi-cameras shoots (fully edited)
2016 Seven Impossible Pieces for Four Dancers – ADA
2015 Departures – ADA
2013 Weather – LG
2010 6 Breaths – SDC
2010 Soledad – SDC
2009 We Unfold – SDC
2008 Irony of Fate – SDC
2007 Berlin (with Iota) – SDC
2006 Cut (also known as The Director’s Cut) – SDC
2005 Grand – SDC
2004 Shades of Gray – SDC
2003 Underland – SDC
2002 Tivoli - SDC
2000 Mythologia – SDC
1999 Air & Other Invisible Forces – SDC
1999 Body Parts – CM
1998 Salome – SDC
1997 Beauty and The Beast - SDC
1996 Rasa – MTADT
1996 Free Radicals – SDC
1995 Berlin (with Iva Davies) – SDC
1995 Possessed – MTADT
1993 Songs with Mara – MTADT
1992 Ninni – BAN
1991 Shakespeare Dances – SDC
1990 King Roger – SDC
1990 Soft Bruising – SDC
1989 Daphnis & Chloe – SDC
1989 SOH season (Song of the Night, Waiting, Arbos, Happy Trails) – SDC
1988 Kraanerg – SDC
1984 After Venice – SDC
1983 Some Rooms – SDC
1982 Homelands – SDC

 

Single-cameras shoots
2018 Murphy (Grand, Sheherazade, Air, Ellipse) – TAB
2011 Romeo & Juliet – TAB
2009 Untrained – LG
1999 Corrupted II – CM
1999 Zero – CM/LG
1995 Star Dragon – DA
1995 Flamenco – Pano Peca
1995 Orpheus and Euridice (incl. backstage) – MT/OA
1994 Bending the Willow – DA
1993 With Respect to Norman – Kodak
1992 Nearly Beloved – SDC
1992 Edgeing – SDC
1992 Monkey See – SDC
1992 Nuti and Kikimora – MTADT
1990 Company Of Wo/Men – SDC
1988 SOH Gala (Dancing with I, Evening Suite, 60 a Minute, Wanda in the Awkward Age) – SDC
1984 Old Friends New Friends – SDC
1984 Black and Blue – SDC

 

Multi-cameras shoots (promos, not edited in full)
2018 The Frock – MADE
2016 Giselle – Sth Korea’s Universal Ballet
2011 Raw Models – SDC
2011 LANDforms – SDC
2011 The Land of Yes and the Land of No – SDC
2010 Satisfying Musical Moments – SDC
2010 Are We That We Are – SDC
2009 Mercury – SDC
2008 Sid’s Waltzing Masquerade – SDC
2008 360 Degrees – SDC
2008 INUK 2 – SDC
2008 Corridor (one camera) – LG
2006 Glimpses (for ABC Arts) – SDC
2006 Hua Mulan – SDC with Shanghai Song & Dance Ensemble
2006 Structure and Sadness (one camera) – LG
2005 Aether (one camera) – LG
2002 Ellipse – SDC
2001 Moving Earth – ADA
2000 Body of Work – SDC (Shining, Daphnis and Chloe, Soft Bruising, An Evening, Synergy with Synergy, Poppy, Piano Sonata, The Protecting Veil, Sheherazade, Sequenza VII, Berlin, Free Radicals)
2000 Body of Work Gala Performance – SDC
1997 Inuk – MTADT
1994 Aurora – MTADT
1994 SOH Season (Bart Bits, Afterworld, Streetcar Named Desire) – SDC
1992 Two Feet – MT
1992 VX18504 – MT
1992 Sydney Opera House Season (Piano Sonata, Black and Blue) – SDC
1988 Arbos – SDC

 

Film & Video Components (for stage or exhibition space)
2019 Akira Exhibition – Powerhouse Museum
2018 Murphy (clips for stage and Arts Centre) – TAB
2014 Celebrating Harry Haythorne MBE
2011 Meryl Tankard: A Unique Choreographic Voice – Sydney Opera House
2009-92 Nutcracker: The Story of Clara – TAB
2008 Seamless (costumes’ exhibition) – Arts Centre Melbourne
2007 You & I Clip, Ever After Ever tour – SDC
2004 Sailors Clip – Sydney Maritime Museum’s exhibition
2003 Tivoli TV Footage – SDC
2000 Body Of Work - SDC (2 x versions, one for Gala Performance)
1995 Star Dragon – Green Mill Dance Project
1993 Salome – OA
1986 Nearly Beloved – SDC

 

Miscellaneous
2017-20 TABS Digitisation/ restoration project of 31 videos dating back to 1973
2014-20 Graeme Murphy’s Heritage Collection website
Produced/edited over 30 cinema or television commercials

3 x Gold Camera Awards & 2 x Prizes for Creative excellence U.S. International Film & Video Festival
Golden Eagle at CINE Awards (USA)
Bronze plaque & 4 x Honour Awards – Columbus International Film & Video Festival (USA)
3 x Finalist Awards – New York Festivals (USA)
Gold, Silver & 11 x Highly Commended Awards – ACS (Australian Cinematographers Society) Awards
Nomination for best Documentary and Corporate programs  – ATOM (Australian Teachers Of Media)


Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial